Warning: getimagesize(/data/d/5/d5204de7-c55c-41a0-ba02-bb4ac259b8e7/rraz.sk/web/wp-content/uploadshttps://www.rraz.sk/wp-content/uploads/2018/06/katastrofa-ryby-Maly-Dunaj.png) [function.getimagesize]: failed to open stream: No such file or directory in /data/d/5/d5204de7-c55c-41a0-ba02-bb4ac259b8e7/rraz.sk/web/wp-content/themes/Total/framework/classes/image-resize/image-resize.php on line 123
Katastrofa Ryby Maly Dunaj

http://www.topky.sk/cl/10/1716201/EKOMASAKER-v-Bratislave–Cisticka-zamorila-rieku–Hrozive-dosledky–mrtve-ryby–fekalie-a-cervy

BRATISLAVA – Otrasné zábery z vôd Malého Dunaja šokovali Bratislavčanov. Video zachytáva žalostnú situáciu na rieke, ktorá je plná uhynutých rýb. Podľa autora šokujúceho videa za žalostný stav môžu minulotýždňové silné búrky a čistička odpadových vôd, ktorá mala do rieky vypustiť špinu a hnus v podobe fekálií.

Brehy Malého Dunaja, ako aj samotná rieka sú v katastrofálnom stave. Čistička odpadových vôd tam údajne začala vypúšťať odpad uplynulý týždeň v stredu v noci. Prvý úhyn rýb zaznamenali obyvatelia vo štvrtok ráno. Katastrofu nahlásili inšpekcii životného prostredia. “Merania potvrdili výskyt fekálií v extrémnych číslach, čo sa prejavilo na rapídnom poklese kyslíka a ryby sa podusili. Najväčšia ´vlna´ bola v priebehu štvrtka a noci zo štvrtka na piatok, prognóza ukazuje, že k ďalšiemu úhyn by už dôjsť nemalo. Merania ešte teraz ukazujú zle čísla,” napísal na sociálnu sieť autor videa, ktoré žalostnú situáciu zachytáva.

VIDEO zachytáva katastrofálnu situáciu na Malom Dunaji. 

https://www.facebook.com/andrej.rakovsky/videos/2220326131316410/?t=0

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.bakurier.sk/aktualne-dianie/clanok-poslanci-borgula-a-kuruc-ziadaju-od-bvs-okamzite-vysvetlenie-k-vypusteniu-neznameho-odpadu-do-maleho-dunaja

Starosta Vrakune Martin Kuruc a mestský poslanec Martin Borguľa poslali dnes vedeniu BVS list, v ktorom žiadajú neodkladné vysvetlenie k videu, ktoré ukazuje vypustenie neznámeho odpadu do toku Malého Dunaja vo Vrakuni.

Včera sa na Internete objavila informácia doprevádzaná videom, ktoré ukazuje, ako čistička odpadových vôd vypustila neznámy odpad do toku Malého Dunaja vo Vrakuni.

„Video obsahuje otrasné zábery znečistenej rieky a uhynutých rýb. Dnes sme preto s kolegom, poslancom Martinom Kurucom poslali predsedovi Dozornej rady BVS Radovanovi Jenčíkovi a predsedovi predstavenstva BVS Zsoltovi Lukáčovi list, v ktorom ich žiadame o podanie vysvetlenia, ako mohla spoločnosť BVS takéto niečo dopustiť.

Ďalej žiadame, aby nám BVS poskytla informáciu, či nemohli byť postihnuté spodné vody a aké má spoočnosť pripravené opatrenia, aby k podobným „aktivitám“ nedošlo v budúcnosti,“ povedal poslanec mesta Martin Borguľa.

Podľa poslancov môže mať vypustenie kontaminovanej vody a neznámeho odpadu do Malého Dunaja pre Bratislavu a jej zdroje pitnej vody katastrofálne dôsledky.

„Zábery na videu vyzerajú bez preháňania hrôzostrašne. Toto môže mať pre Bratislavu ďalekosiahle následky a môžeme hovoriť o ekologickej katastrofe. Bude nás naozaj veľmi zaujímať, z akého dôvodu k takémuto niečomu Bratislavská vodárenská spoločnosť pristúpila.

Médiá budeme neodkladne informovať, akonáhle dostaneme od vedenia spoločnosti BVS odpoveď na náš list,“ povedal na záver poslanec mesta a starosta Vrakune Martin Kuruc.

(red)

Ilustr. Foto: Archív