V šiestich krajských mestách poskytnú vyškolení odborníci nielen základné informácie, ale aj reálne pomôžu s prípravou kvalitných projektov. Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu tvrdí, že pre žiadateľov sa tak zvýši šanca uspieť a európske peniaze budú pre všetkých prístupnejšie. Zjednodušovanie čerpania eurofondov je podľa vicepremiéra pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho absolútna priorita.

BRATISLAVA 20. októbra (SITA) – Slovensko sa v týchto dňoch prepája sieťou informačno-poradenských centier, ktoré budú vysvetľovať, ako efektívne čerpať eurofondy. V šiestich krajských mestách poskytnú vyškolení odborníci nielen základné informácie, ale aj reálne pomôžu s prípravou kvalitných projektov. Ako vo štvrtok informoval Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, pre žiadateľov sa tak zvýši šanca uspieť a európske peniaze budú pre všetkých prístupnejšie.
Vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer – SD) opätovne zdôraznil, že zjednodušovanie čerpania eurofondov je absolútna priorita na najbližšie obdobie. “Ak sa doteraz niekto sťažoval, že eurofondové procesy sú komplikované a príliš nezrozumiteľné, stačí prísť do poradenského centra a na všetko sa opýtať,“ spresnil.
Medzi informačno-poradenskými centrami a riadiacimi orgánmi na ministerstvách bude fungovať intenzívna komunikácia. Napríklad, ak podnikateľ spresní svoje predstavy o investičných projektoch, pracovníci centra ho budú automaticky informovať o vyhlásených výzvach a najvhodnejších možnostiach.
Európska komisia podľa úradu vicepremiéra dlhodobo vníma Slovensko ako krajinu, ktorá pri viac ako 80 % projektov využíva externé posily. Dotknutí sú najmä starostovia, malí a strední podnikatelia, ako aj zástupcovia neziskového sektora.
“Úlohu poradcu a podporovateľa by v tomto prípade mal zohrávať štát. Som rád, že sme našli kvalitné administratívne kapacity a prvé výsledky tohto úsilia môžeme vidieť už dnes. Pri otvorení centra v Nitre ma zamestnanci informovali, že o ich rady už prišiel požiadať starosta z neďalekej obce či riaditeľ strednej školy,” dodal Pellegrini.
Informačno-poradenské centrum zatiaľ nemá Banská Bystrica, nakoľko sa v súčasnosti hľadá spôsob jeho zriadenia.

Kontakty

Informačno-poradenské centrum pre Nitriansky kraj

Informačno-poradenské centrum pre Trenčiansky kraj

Informačno-poradenské centrum pre Trnavský kraj

Informačno-poradenské centrum pre Košický kraj

Informačno-poradenské centrum pre Prešovský kraj


Gestorom a koordinátorom Integrovanej siete informačno-poradenských centier je Centrálny koordinačný orgán, ktorý je jednou zo sekcií Úradu podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu.

Centrálny koordinačný orgán koordinuje činnosť siete, poradenstvo pre žiadateľov, prijímateľov a verejnosť poskytujú výhradne jednotlivé informačné poradenské centrá v krajoch.

Kontakt:
ipc.cko@vicepremier.gov.sk
www.vicepremier.gov.sk