Zastavte sa na Pohode v EUrópa stage na diskusiách o hejte na internete, populizme v Európe a Erasme

Onedlho tu máme ďalší ročník najväčšieho hudobného festivalu Pohoda. Okrem kvalitnej hudby vás na ňom čaká atraktívny a bohatý program, ktorý aj tento rok pripravilo Zastúpenie Európskej komisie. Určite sa preto nezabudnite zastaviť na zaujímavých diskusiách v stane EUrópa stage, skúsiť si niektorú z našich zábavných súťaží v susednej EÚ info zóne, kde sa tiež môžete dozvedieť užitočné veci o Európskej únii a prípadne aj vyhrať zaujímavé ceny.

Date:
06/07/201708/07/2017 – 15:00 – 23:00

V EUrópa stage vás na Pohode čaká niekoľko diskusií Café Európa na najaktuálnejšie témy. Tentokrát to bude šíriaca sa nenávisť na internete, sila populizmu v Európe a program Erasmus+, ktorý práve tento rok oslavuje okrúhle 30. narodeniny.

Čo robiť s nenávisťou na internete a ako sa voči nej brániť? Tzv. hejteri si nielen našli, ale aj intenzívne využívajú nové a kreatívne cesty šírenia svojich nenávistných, ale častokrát i nepravdivých či zavádzajúcich správ. Čo môžem urobiť proti nenávisti na internete? Na túto otázku sa v piatok 7. júla od 11:00 do 12:00 pokúsia odpovedať Matia/B-complex, Irena Bihariová zo združenia Ľudia proti rasizmu a bloger Jakub Goda. Moderovať bude Daniel Milo z Globsec Policy Institute.

Problematiku populizmu v Európe, jeho rôznorodé prejavy, ako i vplyv populistov na myslenie a politické správanie širokej verejnosti otvoria v piatok (13:00 – 14:00) hostia druhej diskusie s názvom Sú populisti v Európe na ústupe? s moderátorom Petrom Bárdym, šéfredaktorom portálu aktuality.sk. Diskutovať prídu Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky, Michal Vašečka, sociológ z Masarykovej univerzity v Brne a Katarína Mathernová z Generálneho riaditeľstva EK pre európsku susedskú politiku.

V sobotu (13:00 – 14:00) bude EUrópa stage patriť téme mladých v zahraničí, konkrétne programu Erasmus+, ktorý tento rok oslavuje svoje už 30. narodeniny. Od roku 1987 umožnil študovať, stážovať i venovať sa dobrovoľníctvu v zahraničí už 9 miliónom ľudí. Erasmus je jedinečnou príležitosťou vyskúšať si život v cudzej krajine, spoznať jej kultúru, jazyk, zvyky, ako aj spoznať množstvo nových ľudí z rôznych kútov sveta. Na tému Erasmus, Európa a ja…. prídu s moderátorom Martinom Staňom z Rádia_FM diskutovať architekt a hudobník Matúš Vallo, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek,  riaditeľ Kultúrneho centra Stanica Žilina- Záriečie Marek Adamov a herečka Eva Sakálová. Podelia sa s vami o to, ako im zmenil  Erasmus život a ako vidia budúcnosť Európy.

Popri diskusiách vás pozývame aj do našej EÚ info zóny, kde sa môžete zúčastniť zábavných súťaží, vedomostných kvízov a interaktívnych hier, ktoré preveria, koľko viete o ostatných európskych krajinách i samotnej EÚ. K dispozícii budete mať aj veľa informačných materiálov o fungovaní EÚ alebo o príležitostiach, ktoré Únia ponúka. Taktiež nás bude zaujímať váš názor na budúcnosť Európskej únie, možný scenár jej vývoja, či jej fungovanie.

Samozrejme, že sme ani tento rok nezabudli na zábavný fotokútik či žrebovanie o super ceny!

Tešíme sa na vás na Pohode 2017!

Fotogalériu z EUrópa stage na Pohode 2016 nájdete tu.
SÚŤAŽNÝ KVÍZ O 10 LÍSTKOV NA POHODU:

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku pre vás pripravilo súťaž o 10 lístkov na tento skvelý festival!

Súťaž prebiehala od 7. júna 2017 do 15. júna 2017 do 12:00.

Mená víťazov súťažného kvízu:

Miroslava Dorčáková, Košice
Ján Svrček, Žilina
Lucia Miková, Leopoldov
Marek Balko, Trstená
Michaela Nováčiková, Veľké Ripňany
Miroslav Husar, Nové Zámky
Jana Priščáková, Zvolen
Miroslava Pavlovkinová, Rovinka
Zuzana Pitková, Prešov
Miroslav Valný, Topoľčany

Všetkým desiatim blahoželáme a ostatným ďakujeme za účasť. Vidíme sa na Pohode!

SÚŤAŽ NA INSTAGRAME O LÍSTKOV NA POHODU: