index popp_09_1Jedna z najpoprednejších svetových operných hviezd Lucia Poppová sa narodila 12. novembra 1939 v Uhorskej Vsi. Po dvoch semestroch medicíny začala študovať na bratislavskej VŠMU. Tam ju počas predstavenia Molierovho Le Bourgeois Gentilhomme počula učiteľka spevu Anna Hrušovská-Prosenková a ponúkla jej hodiny spevu. Lucia začala svoje štúdium ako mezzo-sopráno. Jej profesionálnym debutom bola Mozartova Kráľovná noci v Čarovnej flaute v bratislavskej opere. 1963 debutovala aj vo viedenskom divadle Thaeter an der Wien a vo viedenskej štátnej opere, kde bola jej prvou úlohou Barbarina vo Figarovej svadbe.

“Vlastne som do Viedne nešla predspevovať, chcela som len navštíviť príbuzných. Každý poriadny Prešporák má vo Viedni tetku. V tom čase bolo treba dokázať, že idete na návštevu príbuzným, aby ste vôbec dostali povolenie. A tak soimagesm teda prišla do Viedne a moja teta sa čudovala. Ty vieš spievať? Prečo nejdeš do opery? Tak som išla. Angažovali ma. Na Slovensko sa vrátila len mamička. Ja som zostala vo Viedni s dvoma sukňami, zubnou kefkou a Mozartovou partitúrou.”

popp images3

Jej kroky smerovali aj do Kolína, Mníchova, New Yorku a iných operných miest. V roku 1979 ju v Rakúsku vyhlásili za Kammersängerin – za svoju speváčku. Poppovej talent uchvátil dirigentov ako Bernstein, Klemperer, Karajan a Solti. Jej špecialitami boli Mozart, Händel, Mahler a Richard Strauss.

  1. novembra 1993 Lucia Poppová v Mníchove podľahla zákernej chorobe, pochovali ju v Bratislave. Svet prišiel o veľkolepú divu opernej scény.