Raketová základňa na Devínskej kobyle

Objekty starej známOLYMPUS DIGITAL CAMERAej raketovej základne nachádzajúce sa na Devínskej kobyle, ktoré sú v súčasnosti v dezolátnom stave, sú stále bez problémov prístupné, hoci hlavná brána vyzerá byť zamknutá akoby sa sem nikto nemal dostať. Pri troche opatrnosti sa však dajú všetky objekty tohto komplexu preskúmať.

Túto základňu stavali v rokoch 1979 až 1983 ako protilietadlovú raketovú základňu. Pôsobila tu 186. raketová brigáda Československej ľudovej armády, ktorej úlohou bola ochrana vzdušného priestoru nad Bratislavou. Výzbrojou základne boli po štvoriciach ukryté protilietadlové rakOLYMPUS DIGITAL CAMERAety typu S-125 M Neva.  Na základni sa nachádzalo celkovo 20 objektov a celkovú posádku tvorilo 140 vojakov. Podľa niektorých neoverených informácií sa tu svojho času dokonca nachádzali aj rakety schopné niesť nukleárne hlavice. Či tu však tieto hlavice skutočne boli, sa dnes asi už nedozvieme.

Areál základne bol do roku 2000 ešte stále strážený, ale keďže už neplnil svoj účel bol neskôr vyhlásený za nadbytočný. Takže sa armáda rozhodla objekt predať.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA