Pernek – Tri kríže (1934, 2005) na Vyšnej SkalkePernek 3krize

Odmenou za strmší výstup na kopec je čarovná čistinka s nádherným výhľadom na Záhorskú nížinu, ako aj pod horou  rozprestierajúci sa vľúdne pôsobiaci Pernek. Nad tým všetkým sa pôsobivo čnejú tri biele kríže posvätené 21. augusta 2005. História tohto miesta však siaha o čosi ďalej, o čom sa možno presvedčiť poniže troch krížov, kde sú dve malé jaskyne posvätené v roku 2006 a dva drevené kríže. Z nich sa dozvedáme, že jeden tu stojí už od roku 1934.

Pod krížmi je malá polojaskyňa –  pietne miesto, kde ľudia zapaľujú sviečky a prinášajú obrázky svätých. Do skalnej steny je tu aj vytesaná nika s vloženou sochou Panny Márie. Pri nej je drevený kríž (3,5 m) z roku 1934. Bol čiastočne opravený v roku 1999. Letopočty sú vyryté na plechovej tabuľke na hornom ramene. V roku 2005 bol pri príležitosti chystanej posviacky Kalvárie postavený na Vyšnej Skalke nový drevený kríž (3 m), ale starší ponechali. Letopočet je na plechovom štítku na hornom ramene kríža.

Novodobá Kalvária na Vyšnej skalke, ktorej súčasťou sú tri železné kríže (4,5 m) bez korpusov, slovenský dvojkríž (4,5 m), dva piliere na spôsob Božích múk a imitácia polozborených základov malej kaplnky. Na podstavci slovenského dvojkríža je v malte vyrytý rok jeho výstavby – 2004 a ďalší nápis Vyšná Skalka – Kríže – Posvätil  THDR. Ladislav Ostrák Dekan Dňa 21. 8. 2005.